A Magyar Kriya Jóga története
1993-ban merült föl a gondolat Belcsák Sándorban, az Osztrák Asztrológiai Társaság akkori vezetőjében, hogy elérkezett az ideje, hogy Budapestre is elkerüljön a Mahavatár Babadzsi által az 1880-as évek végén felelevenített Kriya Jóga. Első tanítványa, Lahiri Mahasaja kérésére kidolgozott egy olyan módszert, melyet mindenki gyakorolhat, nemcsak szerzetesek. Paramahamsa Joganada már 1920-ban tanítani is kezdte ezt a módszert Amerikában, és ezreket avatott be a Kriya Jógába. Tudomásunk szerint már akkor is számos magyar követőre lelt ez a tiszta és igen hatékony meditációs technika.
A lehetőséget mégis az teremtette meg, hogy Paramahamsa Hariharananda, a Kriya Jóga akkori vezetője Bécsben telepedett le, amely könnyebben lehetővé tette, hogy Magyarországra is meghívjuk. Sok segítséget kaptunk Hegedűs Lászlótól, aki járt is a Yogananda által alapított egyik amerikai ashramban, és nagy szakkönyvtárral rendelkezett, ahol a keleti filozófiai munkák mellett a Kriya Jóga könyvek is megtalálhatók voltak, többek között a Yogananda által írt „Egy jógi önéletrajza“ is, amely könyv világszerte számos követőt szerzett a Kriya Jógának. Sajnos Paramahamsa Hariharananda betegsége miatt akkor nem tudott Budapestre utazni, de elküldte egyik kedves tanítványát, a holland Peter von Breukelent. Így került sor 1994 októberében az első magyar Kriya Jóga előadásra és beavatásra, melyet azután az elmúlt 17 évben számos rendezvény követett.
Minden évben 2-3 alkalommal jöttek Szvámik – tanítók Magyarországra, hogy minél szélesebb körben ismertté tegyék a Kriya Jógát. Minden évben többször is eljött a fiatal Paramahamsa Prajnanananda is, aki később, az idős mester halálát követően a Kriya Jóga világszervezet vezetője lett. De többször járt Budapesten Szvámi Shuddhananda és Szvámi Mangalananda Giri is.
Majdnem minden évben az előadást és beavatást néhány napos „elvonulás“ is követte, amely remek alkalmat biztosított arra, hogy közvetlenebb mester- tanítvány viszonyt alakítsunk ki, együtt kiránduljunk, beszélgessünk és esetleg együtt is főzzünk a tanárokkal, mesterekkel.
Nagy lendületet adott, és számos új tagot hozott a magyar Kriya Jóga társaságnak, hogy 2003-ban megjelent Paramahamsa Yogananda „Egy jógi önéletrajza“ című könyve, melyet szeretnénk újabb kiadásban megjelentetni.
2006-ban létrejött a Magyar Kriya Jóga Egyesület, hogy biztosabb anyagi bázist teremtsen a társaságnak.
Anyagi erőforrásaink függvényében már néhány könyvet és kiadványt sikerült megjelentetnünk magyarul, további kiadványok megjelentetésén folyamatosan dolgozunk. Egyesület révén lehetőségünk van adó 1% felajánlások elfogadására, amelyet könyvkiadásra tudunk fordítani.
Szeretettel és tisztelettel itt szeretnénk megemlékezni Belcsák Sándorról, aki 1999-ben hátrahagyta fizikai testét, de elévülhetetlen érdemei vannak a magyar Kriya-élet létrehozásában és fenntartásában.
Belcsák Sándor eltávozása után, Paramahamsa Prajnanananda engedélyezte Szép Ferenc jógaoktatónak, aki több évtizedes gyakorlattal rendelkezik más jóga irányzatokban is, hogy Magyarországon jelenleg egyedüliként, csoportos Kriya Jóga meditáció vezessen. Azóta a szokásos heti közös meditációk az Ő vezetésével, illetve távollétében, korábban rögzített, mesterek, tanítók által vezetett hangfelvételekről történnek. Ezeken a meditációkon csak beavatottak vehetnek részt.
A magyar Kriya Jóga az élet minden területéről megszólított és bevonzott embereket, van közöttünk kétkezi munkás, háziasszony, irodai alkalmazott, jógatanár, pedagógus, orvos, tudós és filozófus is, azt bizonyítva, hogy a közösség számára nem a végzettség, hanem a nyitott szív, a tudás-vágy, a másik elfogadása, megbecsülése és egymás segítése a fő szempont.